Magyar Katolikus Lexikon > P > Pécsi Ünnepi Játékok

Pécsi Ünnepi Játékok: Gondolatát Bartók Béla vetette föl, aki 1923: Pécsett, a Király u. Pannónia Szálló nagytermében hangversenyt adott. Salzburg és Oberammergau példája nyomán 1933. VI. 3-10: rendezték az első ~at. Gabriel Pierné: A gyermekek keresztes hadjárata c. oratóriumát 5x adta elő a 120 tagú vegyeskar és a 75 tagú gyermekkar Várhalmi (Weigele) Oszkár (1890-1974) vezényletével. VI. 4: egy helyi és egy diósgyőri munkás kórus dalosmatinéja; a zsinagógában héber egyházzenei hangverseny. VI. 5: ifj. dalosünnep 22 vm. és városi isk. 1000 diákjával. VI. 6: orgona- és énekkari hangverseny a baz-ban; „Magyar est” a Zenekedvelők Egyesülete rendezésében. VI. 7: →Hölzl Szeráf Ferenc műveiből hangverseny a Kamarazene Társaság rendezésében a Pannónia nagytermében. VI. 8: a Pécsi Dalárda jubileumi hangversenye; VI. 9: a Kamarazene Társaság Brahms-emlékestje. - 1935: a ~at VI. 1-VI. 10: rendezték. VI. 2: a Goldmark izr. ének- és zenekar, VI. 3: a Pécsi Dalárda és a szólisták színházi, VI. 6: a Karének Egyesület és →Horváth Mihály orgonaművész, VI. 8: a Kamarazene Társaság Goldmark-hangversenye volt, este a Dóm téren a pécsi dalárdák 400 taggal adtak szerenádot. VI. 10: a →Pécsi Szeráfi Kórus zárta a ~at. - 1936: a ~ központjában Újházy György: Missa sollemnis c. ünnepi drámája állt, mely a régi misztériumjátékokat idézte a szegyh. előtt, 61 m hosszú színpadon. Fölléptek a bpi Nemzeti Színház művészei közül Lehotay Árpád, Táray Ferenc, Hajmássy Miklós, Toronyi Imre, Gellért Lajos, Berki József, Szabó Sándor. 300 fős statiszta-sereget mozgattak, ehhez csatlakozott a helyi énekkarokból összeállított 400 énekes, a zenekedvelők és a honvédek 120 fős zenekara. A zenei rész gerincét Liszt Ferenc: Esztergomi miséje alkotta, melyet Várhalmi Oszkár vezényelt. Horváth Mihály Liszt-műveket játszott orgonán, ezt hangszórók közvetítették a térre. - 1937. V. 10: megalakult a ~ Baráti Társasága, mely 1938. VI. 4-12: a ~at rendezte. Ismét előadták Újházy művét (6x). A →Pécsi Székesegyházi Énekiskola VI. 6: ünnepelte 50. évford-ját, s e napon volt a Mecsekvidéki Éneklő Ifjúság hangversenye is a színházban. VI. 8: a városi zeneisk. tanárai adtak hangversenyt. Va.D.